TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.
TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.
  • TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.
  • TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.
  • TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.

DeckLander - İniş Sahası Tespit Sistemi

Kötü hava koşulları, düşük görüş mesafesi, çevresel etmenler ya da seyrüsefer sisteminde meydana gelebilecek sorunlar, dikine iniş/kalkış yapan hava araçları için ciddi tehlikeler oluşturmaktadır. Bu tür hava araçlarının özellikle askeri operasyonlarda hareketli ve dar alana sahip kara ve deniz platformlarına da iniş/kalkış yaptığı değerlendirildiğinde, geliştirilmek istenen sistemin önemi daha da ortaya çıkmaktadır.


DeckLander'ın amacı, askeri ve sivil havacılıkta dikine iniş/kalkış yapan insanlı ya da insansız hava araçlarının iniş/kalkışı sırasında yaşanabilecek kazaları en aza indirmek ve bu sayede can ve mal kaybını önlemek için özgün bir iniş sahası tespit ve değerlendirme sistemini milli imkanlarla yurtiçinde geliştirmektir. Böylece, hava araçlarının en riskli durumları olarak kabul edilen iniş/kalkış esnasında karşılaşılan sorunlara çözüm üretilerek hem hareketli hem de sabit platformlara iniş/kalkışların daha emniyetli gerçekleştirmesi milli bir sistemle sağlanacaktır.

TEUSAN TEKNOLOJİ VE UZAY SANAYİ A.Ş.

Üründe kullanılacak teknolojiler ve bileşenler başka alanlarda farklı ürünlerin geliştirilmesine yol açabilecektir. Bu açıdan zorlu çevre şartları içeren, görüş ve kontrol zorlukları olan alışveriş merkezleri gibi büyük iç mekanları, mobil iniş pisti barındıran sinema sektörü veya askeri ve polis operasyonları gibi farklı uygulamalarda da benzer teknolojilerin kullanımına yönelik çalışmaları başlatma potansiyeli bulunmaktadır.